Jaka praca dla opiekunek?

Praca opiekunki może przybierać różne postacie zależnie od specyfiki podopiecznego. Nie zawsze musi to być opieka nad dziećmi. Poza opieką nad dziećmi praca dla opiekunek może przybierać postać opieki nad osobami starszymi lub osobami niepełnosprawnymi. Każda z tych grup ma swoje specyficzne wymagania, które sprawiają, że można wyspecjalizować się w pomocy określonej grupie potrzebujących. Warto dokładnie je rozważyć, zanim podejmiemy się któregokolwiek z tych dobrze opłacanych, ale wymagających zajęć.

Praca z dziećmi

Rodzice powierzający opiekę nad swoimi dziećmi wynajętej osobie, oprócz standardowych wymagań, jakie można stawiać każdemu opiekunowi, takie jak empatia, komunikatywność, cierpliwość i odpowiedzialność, stawia też wymagania związane specyficznie z dziećmi. Czasem praca dla opiekunek w przypadku dzieci może obejmować też stymulujące intelektualnie rozmowy z nimi. Rodzice mogą także wymagać (i często z związku z tym dodatkowo wynagradzać) rozmawiania z dziećmi w jakimś obcym dla nich języku. Opiekunka z przygotowaniem pedagogicznym oraz znajomością języków obcych może być świetną inwestycją w rozwój dziecka.

Praca z osobami niepełnosprawnymi ruchowo

Jeśli opiekunka podejmuje się pracy z osobą z niepełnosprawnością ruchową, oczekiwania zależą od stopnia niepełnosprawności. Zazwyczaj praca dla opiekunek jest przy osobach z największymi ograniczeniami w poruszaniu się, ponieważ w wielu przypadkach takiej osobie wystarczy asystent, który dopilnuje, żeby, na przykład, osoba na wózku mogła dotrzeć w miejsca trudniej dostępne dla niej ze względu na infrastrukturę nieodpowiednio przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jednak gdy niepełnosprawność ruchowa jest pogłębiona i obejmuje nie tylko niemożliwość chodzenia, opiekunka może być niezbędna do zapewnienia, aby podopieczny jadł i załatwiał wszelkie inne potrzeby życiowe. Taka praca dla opiekunek może, rzecz jasna, wymagać pewnej sprawności fizycznej, ponieważ inaczej niż w przypadku asystenta osoby na wózku dla niepełnosprawnych, trzeba czasem przenieść na łóżko lub z łóżka na wózek kogoś, kto nie może nam w tym pomóc ze względu na paraliż lub bardzo słabe ręce.

Praca z osobami starszymi

Kolejną większą grupą podopiecznych, którzy mogą wymagać profesjonalnej pomocy, to osoby starsze. Często pod wieloma względami taka praca dla opiekunek wymagania ma podobne do tych, które dotyczą także pracy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo.

Advertisements

Comments are closed.

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: